Zaman yönetimi evinizdeki çekmecedir - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Zaman yönetimi evinizdeki çekmecedir

Peki, zaman yönetimi neden önemlidir? İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Dikkat edin…
Photo by rawpixel.com from Pexels

Yaşam

Zaman yönetimi evinizdeki çekmecedir

[Okuma Süresi: 3 dk] Peki, zaman yönetimi neden önemlidir? İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Dikkat edin…

Zaman yönetimi… Günü 24 eşit parçaya ayıran, her yarım saatte bir işaret veren… “El Cezeri’nin filli su saatini” duymuş olmanız gerekiyor. Tamam. Bu akıl almaz, muhteşem otomat buluşundan haberdarsanız asıl soruyu gün yüzüne çıkaralım: Zaman, “dilimlere ayırılarak” neden ölçülmek isteniyor? Çok basit… Varoluşundan günümüze, insanoğlu bir şeylere “vakit ayırmak” zorunda kalmış. Belki de en büyük buluşu bu olmuştur… Buyurun bakalım yazımıza.

Çeşitli internet arama sayfalarında “zaman yönetimi” için 5 milyar sonuçla, yani, bilgi tekrarlarının değişime uğramış serencamıyla (akıbetiyle) karşılaşabilirsiniz. Oysa ki zaman, akıp giden bir dönüşüm büyüsüdür; galaksilerin, kâinatın dönüşümü… Big Bang (Büyük Patlama) ile başlayan o muhteşem zaman.

Hey! Bulabileceğin kadar dağıt.

Bizim için bu devasa dönüşüm sadece “evden işe giderken” veya “temizlik için”, “epostaları okurken” planlanması gereken bir “süre” kadar basitleşiyor olabilir. Bu sebeple, “Zaman yönetimi nedir?” dediğinizde: evinizdeki düzenlenmesi ve sürekli düzenli tutulması gereken çekmecelerdir.

Peki, zaman yönetimi neden önemlidir?

Peki, zaman yönetimi neden önemlidir? İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Dikkat edin…
Peki, zaman yönetimi neden önemlidir? İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Dikkat edin…

Bilim insanlarının, Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham ve Missoula’daki Montana Üniversitesi’nden Rebecca Bendick’in verdiği bilgiye göre dünyanın rotasyonu yavaşlıyor. Peki, dünya yavaşlarken, hiçbir şeye yetişemediğimiz bir çağ içerisine mi girdik? Sanki yıllar ay, aylar hafta, haftalar gün olmuş gibi…

Zaman yetmiyor yakınmalarından kurtulmanın vakti gelmedi mi? Evet! Bir an önce “zaman dağınıklığınıza” bir son vermezseniz başarının ardından el sallayabilirsiniz. Bu sebeple, zaman yönetimi konusunda bazı yöntemlerin bam teline basalım. Çünkü yaşamın temel dinamiği zamandır. Yöntemler yazının devamında, okumaya devam.

Zaman yönetimi konusunda “Pomodoro Tekniği”

İş başındayken, tuhaf bir şekilde kendinizi alakasız şeylerle uğraşırken buluyorsanız, zamanınız boşa gidiyor. Bu bölüm sizi ilgilendiriyor. Her 25 dakikada bir mola vermek ile ilişkilendirilen bu yöntem Francesco Cirillo tarafından ortaya konuluyor. Yöntem basit…

  • Görevi yaz,
  • Önem puanını ver,
  • Bitiş zamanını yaz,
  • Görevin kaç çalışma (pomodoro) parçasında biteceğini belirle. (Unutma, her pomodoro 25 dakika çalış + 5 dakika dinlen sistemidir.)

Ve uygula.

Pareto analizi (ABC Analizi)

İtalyan iktisatçı ve sosyolog Vilfredo Frederico Damaso Pareto… 80’e 20 kuralından bahseder. Zaman yönetimi konusunda bir sorun çözme aracıdır. Sorunlar çözülürse, zaman tasarrufu sağlanmış olur. Tam bu noktada, yedi temel kalite denetim aracından biri olan pareto analizi bize çözüm sunar.

Prensip şudur: sorunların %80, tüm sorun çeşitleri toplamının %20’sidir. Yaşadığınız soruların %20’sinde çözüm sağlarsanız, performansı %80 arttırırsınız.

Planlama

İyi bir plan yeteri kadar zaman kalacak demektir. Yaptığınız işlerde; ev yaşamınız, iş yaşamınız, ikili ilişkilerinizde detayları görmenizi sağlar. Dikkat edin… Zaman yönetimi evinizdeki çekmecedir. Böylelikle gözünüzün önündeki her şey fark edilebilir olacak.

Önemli – önemsiz ayrımı yapabilecek ve zaman yönetimi ciddi olarak tasarruf sağlamanıza imkân verecek.

Kendine inan; kendine yer aç!”

Tam olarak bu noktada şu sözü paylaşmak istiyorum:


“Yaratıcılık, yenilikçilik, stratejik düşünce ve sadece var olmak zaman gerektirmez, yer gerektirir.”

David Allen

Ve bana göre olanı da söyleyeceğim tabii:

Kendine inan; kendine yer aç!”

İşler karıştıysa ne olacak? Çok basit. Karışıklığın kendi içerisinde bir düzeni vardır. Kaos, nasıl kendi içerisinde bir düzense… Yapacakların ışığında organize edilmesi gereken zaman, her şey senin yaşamınla ilgilidir.

Unutma, 1 haftada 168 saatin var!Günde 7 saat uyku 49 saat… Peki, çalışacağın süre ve işe ulaşım? Ve daha kitap okuyup, sinema seyredip, yemek yiyecek; aile ve arkadaşlarınla ne zaman vakit geçireceksin?

İşte tam olarak bu noktada, okumuş olduğunuz bu yazıda, kendinizi organize etmenin ne kadar önemli olduğu konusuna değinmek istedik. İş yaşamı, özel yaşam… İlişkiler konusunda muhakkak zaman yönetimi kontrolü yaparak önemsemeniz gereken detayları atlamayın. Bu detaylar size, israf edilen günleri geri sunabilir. Hatta üretkenliğiniz ve verimliliğiniz konusunda kendinizi bilinçli bir kontrol yöntemi altında tutuyor olmanız, yetenekleriniz için bir fırsat olabilir. Böylelikle projeleri bitirirken, belli görevleri tamamlarken yetenekleriniz, araç ve teknik donanımlarla nasıl uyumlanıyor, şaşıracaksınız.

Daha fazlası için… İyi organze olun. Sır burada!


Bu içeriğe; aksi yönde görüş belirtmek yahut daha da derinleştirmek için “özgürce” cevap verme hakkınız var! – Tıklayın!

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Yaşam

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top