Saç dökülmesi neden olabilir? (1) - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Saç dökülmesi neden olabilir? (1)

Saç dökülmesi neden olabilir?

Sağlık

Saç dökülmesi neden olabilir? (1)

[Okuma Süresi: 4 dk] Ortalıkta türlü çeşit bilgi yer alıyorken; saç dökülmesine çözüm bulmak yani saç dökülmesi nedenleri konusunda çeşit çeşit ürünler denemek, saç dökülme sebepleri arasında çığırından çıkan başka bir soruna dönüşebilir.

Saç dökülmesine karşı tarihin tanıklık ettiği en kesin bilgi kelliktir. Yani kel olmak hem psikolojik hem de görünüm gerekçeleriyle tercih edilmeyen bir saç dökülmesi sorunudur. İşte bu yazı da saç dökülmesine karşı piyasada yer alan saç çıkaran ürünler hakkında bilgi bulacaksınız. Kelliğe son mu… Okumaya devam. Gerçekten mi? Gerçekten!

Tarihin kellik konusundaki hafızası şöyle bir cümle ile bütünleşebilir mi:

“Biraz daha iyi giyinmek, biraz daha fazla para kazanmak ve rekabet edebilmek için biraz daha fazla çekiciliğe sahip olmak zorundayız… Bazen kel bir adamla konuşabilirsin. Devam et. Kendine bir iyilik yap. Ona etkilenip, gitmediğini söyle.”

Androgenetik alopesi veya erkek tipi kellik, 50 yaşındaki erkeklerin yaklaşık yarısını etkiliyor. İşte, tam olarak bu sorun, çözüm aranan devasa bir konu… Hatta “saç bakımı sanayisi!”

İlk adım: saç dökülme sebepleri nasıl tespit edilir?

Ortalıkta türlü çeşit bilgi yer alıyorken; saç dökülmesine çözüm bulmak yani saç dökülmesi nedenleri konusunda çeşit çeşit ürünler denemek, saç dökülme sebepleri arasında çığırından çıkan başka bir soruna dönüşebilir. Bu sebeple saç dökülmesi sorununuzu çözmek konusunda ilk adım saç dökülmesinin sebeplerinin tespit edilmesidir.

Ve en önemlisi, bu tespit arkadaşınızın tarifiyle değil; gerçek tetkiklerle belirlenebilir. Çünkü az sonra detaylıca ele alacağımız üzere, tüm sebepler çeşitli faktörler içeriyor.

Saç dökülmesi için doktor önerisi


saç dökülmesi tedavisi gibi soruların cevabı; saç dökülme tipinizin tespit edilmesi ile ulaşılabilecek “kişisel farklılıklar gösteren” sorunlardadır.
saç dökülmesi tedavisi gibi soruların cevabı; saç dökülme tipinizin tespit edilmesi ile ulaşılabilecek “kişisel farklılıklar gösteren” sorunlardadır.

Sorunununuz ne olduğunu tespit etmek için tam olarak hastanelerin hangi bölümlerine veya hangi hekim dallarına başvurmanız gerekiyor?

Dermatoloji, deri ve cilt hastalıkları konusunda ilgili “bilim dalı” olup; saç dökülmesinin sebepleri için size yardımcı olacak bölümdür. Hemen tüm hastanelerde bir dermatoloji bölümü bulunmaktadır, diyebiliriz. Bazı Dermatolog Hekimlerimiz ise özel muayenehanelerinde hizmet vermektedirler.

Bölgenizdeki Dermatologlara ulaşabilmek için şu arama sonucuna bakabilirsiniz.

Lütfen bunu dikkate alın.

Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç neden dökülür, saç dökülmesi tedavisi gibi soruların cevabı; saç dökülme tipinizin tespit edilmesi ile ulaşılabilecek “kişisel farklılıklar gösteren” sorunlardadır.

Dermatologlar cildimizi, saçımızı ve tırnaklarımızı etkileyen hastalıklarda uzmanlaşır. Bu nedenle saç dökülmesi hakkında da çok şey bilirler. Gerekli görürlerse saç ekimi yapar ve size saç ekimi için uygun olup olmadığınızı da söyleyebilir. (Saç ekimi konusunda ayrıca önemli bir bilgilendirme de hazırlayacağız.)

Saç dökülmesinin nedenleri


Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç neden dökülür, saç dökülmesi tedavisi gibi sorunlarınız için iyi haber şu: saç dökülmesinin çoğu nedeni durdurulabilir veya tedavi edilebilir.
Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç neden dökülür, saç dökülmesi tedavisi gibi sorunlarınız için iyi haber şu: saç dökülmesinin çoğu nedeni durdurulabilir veya tedavi edilebilir.

“Aslında, saç dökülmesi mağdurlarının %40’ı kadın”… Kadınlar peruk, kaynak saç yapabiliyorlar ve bunu erkeklerin gerçekten fark edemeyeceği şekilde kamufle edebiliyorlar.”

Bazı kaynaklarda kozmetik kullanımı ve doğum kontrolü (bazı kadınlar doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak saç dökülmesi yaşar) gösterilebiliyor.

Alopesi

Günde yaklaşık 50 – 100 saç teli dökülmesi normal.

  • Kadınlar doğumdan sonra saç dökülmesi yaşayabilir.
  • Yüksek stres altında olan insanlarda bariz şekilde aşırı saç dökülmesi gözlemlenebilir.
  • Saç dökülmesine bazı hastalıklar, tıbbi tedaviler sebep olabilir.

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal saç dökülmesi olarak ifade edilen tıbbı durumdur. Bu tip rahatsızlıklar başarıyla tedavi edilebiliyor. Bu saç dökülmesi tipi:

  • Erkek tipi kellik
  • Kadın tipi kellik
  • Androgenetik alopesi

Olarak da çeşitlenmektedir.

Saç dökülmesi tedavisi

İyi haber şu: saç dökülmesinin çoğu nedeni durdurulabilir veya tedavi edilebilir.

Kalıtsal incelme veya kellik (androgenetik alopesi olarak da bilinir)

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni budur. Kalıtsal saç dökülmesi tespit edilen erkeklerde, saç çizgisi sık sık uzaklaşan biçimde gözlemlenir. Birçok erkek, özellikle başın üstünde kel yamalar görür. Öte yandan, kadınlar saç çizgilerini koruma eğilimindedir. Belirgin derecede inceltilmiş saçlar görürler.

Alopesi areata

Araştırmacılar bunun otoimmün bir hastalık olduğuna inanıyor. Otoimmün, vücudun kendisine saldırdığı anlamına gelir. Bu durumda, vücut kendi saçlarına saldırır.

Sikatrisyel (skarlaşan) alopesi

Bu nadir hastalık, sağlıklı insanlarda gelişir. Hastalık bir insanın saç köklerini tahrip eder. Foliküllerin bir zamanlar olduğu yerde skar dokusu oluşur, böylece saçlar tekrar uzayamaz.

Santrifüjlü sikatrisyel (skar) alopesi

Afrika kökenli kadınlarda görülen saç dökülmesi türüdür. Kafa derisinin merkezinde başlar. İlerledikçe, kafa derisinin merkezinden yayılır. Pürüzsüz ve parlak hale gelen kafa derisindeki saç dökülmesi yavaş veya hızlı olabilir.

Saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi ?

Tiroid ve anemi hastalığı dahil 30’a yakın hastalık saç dökülmesine neden olur. Ciddi bir ameliyat, şiddetli enfeksiyon, yüksek ateş, hatta grip bile saç dökülmesine neden olabilir. Radyasyon tedavisi ve kemoterapi saç dökülmesine neden olabilir. Saçkıran saçsızlığa neden olabilir. Trichotillomania… Bu tıbbi hastalık, insanların saçlarını tekrar tekrar yolmasına neden olur…

Hormonal sebepler olabilir

Doğum yaptıktan sonra, bazı kadınların gözle görülür saç dökülmesi olur… Geçicidir. Menopozda saç dökülmesi sık görülür. Bu kayıp genellikle geçicidir. Travmatik bir olay saç dökülmesine neden olabilir.

Diyetler – zayıflama

Kilo kaybı, Çok fazla A vitamini saç kaybına neden olabilir. Vücut yeteri kadar protein alamadığında, yeterince demir almamak saç dökülmesine neden olabilir. Yeme bozukluğu olduğunda saç dökülmesi sık görülür. Anoreksi (yeterince yememe) ve bulimia (yedikten sonra kusma) saç dökülmesine neden olabilir.

Bazı reçeteli ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Saç stiliniz ve hatta saçınızda kullandığınız bazı ürünler saç dökülmesine neden olabilir.


Yani sonuç olarak; bir dermatoloğa baş vurarak saç dökülmesine karşı tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Bu sizin için öncelikle sorunun tespit edilmesi açısından önemli. Böylelikle, zaman kaybedeceğiniz rastgele ürün denemeleri, bilmediğiniz alerjen durumunuz sebebiyle sorun yaşayabileceğiniz maddelerden uzak kalabilmiş olacaksınız.

Saçınızın sağlığı için bizi takip etmeyi unutmayın!

Ayrıca; saç çıkaran solüsyon, saç çıkaran losyon, saç losyonu saç çıkarır mı, saç dökülmesine en iyi gelen şampuan, saç dökülmesi için şampuan, saç dökülmesine bitkisel çözüm… Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan hangisi, saç dökülmesine doğal çözüm gibi türlü çeşit sorunuza cevap olacak başka bir çalışmayı sizlere sunacağız.

İlgili çalışmada sizlere; ürünler içerisindeki maddelerin neye yaradığı, saç kökleri ile etkileşimi için nasıl çalıştığıyla ilgili olarak çok önemli bilgiler aktarıyor olacağız. Daha içerisinde, saçınıza faydası olacak hangi maddelerin bulunması veya bulunmaması gerektiğini aktaracağız.

Saç çıkaran solüsyon şikayet, saç çıkaran solüsyon yorum, saç çıkaran solüsyon, saç serumu saç çıkarır mı, saç çıkaran losyon yöntemlerine baş vurmadan önce muhakkak yazılarımıza göz atın deriz.

Sağlıkla ve saçınızla kalın. 😉


Önemli Hatırlatma (!): Bu içerik “politikasimetri.” için Hüseyin Şensu tarafından hazırladı. Hazırlanırken başvurulan kaynaklar aşağıda belirtilmiştir. Hekim kontrolünde devam eden bir tedavi süreciniz veya tedaviye ihtiyaç duyduğunuz bir rahatsızlığınız varsa, sağlık kategorisinde yayımlanan bu içerikte yer alan ‘genel bilgilendirmeye’ dayanarak, “kesinlikle herhangi bir ilaç kullanımı veya uygulama yapmayın!” Rahatsızlığınız için uygulanacak tedavi ajanları kişiye özeldir ve ancak bir “hekim muayenesi” ile belirlenebilir.

Kaynakça: American Academy of Dermatology Association, The Guardian

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Sağlık

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top