Aşırı kilo genetik bir sorun mu? - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Aşırı kilo genetik bir sorun mu?

Aşırı kilo genetik bir sorun mu?

Sağlık

Aşırı kilo genetik bir sorun mu?

[Okuma Süresi: 3 dk] Bir kişinin aşırı kilolu olma riskini artıran yüzlerce gen bulundu. Bazı insanlardaki hatalı genler ise genç yaşta ağır obeziteye neden olabiliyor…. Aşırı kilo, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil sağlık problemleri riskini arttırıyor.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, “bazıları ne kadar çok yerse yesin zayıf kalabiliyorken, bazıları neden aşırı kilo alıyor” sorusunun cevabını araştırdı.

Cambridge Üniversitesi, 24 Ocak 2019 tarihli yayınına göre ─ İngiltere’de on yetişkinden altısı aşırı kilolu ve dört yetişkinden biri obez. Beş yaşına geldiğinde, dört çocuktan neredeyse biri ya kilolu ya da obez.

Aşırı kilo, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil sağlık problemleri riskini arttırıyor.

Bazı insanlar zayıf kalabiliyor

Yüksek kalorili yiyeceklere ve hareketsiz yaşam tarzı gibi çevremizdeki değişimlerin, son yıllarda obezite artışını tetiklediği iyi bilinse de aynı koşulları paylaşan insanlar içinde farklılıklar var.

Aşırı kilolu insanlar tembel veya iradesiz mi?
Aşırı kilolu insanlar tembel veya iradesiz mi?

Bazı insanlar istedikleri kadar yemesine rağmen zayıf kalabiliyor.

Bu, insanların “aşırı kilolu insanların” tembel veya iradesiz olarak nitelendirmelerine neden oldu.

Wellcome ve Avrupa Araştırma Konseyi’nin desteklediği; Cambridge Üniversitesi, Wellcome-MRC Metabolik Bilimler Enstitüsü‘ndeki Profesör Sadaf Farooqi tarafından yönetilen ekip, bazı insanların diğerlerinden daha kolay zayıf kalmasının nedenlerini bulmak için çalışma yürütüyor.


Bugüne kadar yapılan çalışmalar ezici bir biçimde aşırı kilolu insanlara odaklanmıştır.

Aşırı kilo riskini artıran yüzlerce “gen” bulundu.

Bir kişinin aşırı kilolu olma riskini artıran yüzlerce gen bulundu. Bazı insanlardaki hatalı genler ise genç yaşta ağır obeziteye neden olabiliyor.

Prof. Sadaf Farooqi’nin ekibi sağlıklı ve yeme sorunu olmayan 2.000 kişiyi inceleyerek zayıflığı 18 kg / m2’den az bir vücut kitle indeksi (BKİ) olarak tanımlanmış.

Ekip, Birleşik Krallık‘taki genel uygulamalarla çalıştı, DNA analizini sağlamak için tükürük örnekleri aldı ve gönüllülerden genel sağlık ve yaşam tarzları hakkındaki soruları cevaplamalarını istediler.

Ayrıca, Profesör Farooqi’nin ekibi PLOS Genetik dergisinde yayınlanan bir çalışmada (Şiddetli obeziteye göre insan inceliğinin genetik mimarisi), 14.000 kişinin DNA’sını karşılaştırmak için Dr. Inês Barroso’nun, Wellcome Sanger Enstitüsündeki ekibiyle iş birliği de yaptı.

  • STILTS kohortundan; 1.622 zayıf, 1.985 ciddi obez ve ayrıca 10,433 normal ağırlıkta gönüllüler.

DNA’mız, baz çiftleri olarak bilinen A, C, G ve T harfleriyle temsil edilen bir moleküller dizisinden oluşur. Bu baz çiftlerinin dizileri genetik bölgeleri oluşturur (genlerimizi içerir veya oluşturur).

Genlerimiz vücudumuzun nasıl çalıştığını ve dizilimindeki değişikliklerin (örneğin, A yerine bir C) kodunu sağlar; saç rengi ve göz rengi gibi özelliklerde… Ve aynı zamanda ağırlığında (kilosunda) çarpıcı değişiklikler oluşturabilir.

Ekip, obezitede rol oynadığı bilinen bir çok genetik varyant buldu.

Obezitede ve zayıflıkta rol oynayan yeni genetik bölgeler… Bu genlerin, bireyin ağırlığı üzerindeki etkisinin ne olduğunu görmek için genetik risk skorunu hesaplamak üzere farklı genetik varyantların katkısını eklediler…

“Beklendiği gibi, obez insanların normal kilolulardan daha yüksek bir genetik risk skoruna sahip olduğunu bulduk, bu da aşırı kilolu olma riskine katkıda bulunuyor.”

diye açıklıyor Dr Barroso

STILTS kohortundaki dört kişiden üçünün (% 74) aile içinde ince ve sağlıklı olma açıklaması vardı ve ekip, zayıf olan insanlarda önemli ölçüde bazı genetik değişiklikleri tespit etti.

Aşırı kilo almıyorlar; kilo almalarını önleyen genleri bulabilirsek…

“İnsanları kilolarına göre değerlendirmek ve eleştirmek kolay ancak bilim, olayların çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Kilomuz üzerinde düşünmek isteyebileceğimizden çok daha az kontrolümüz sahibiyiz.”

Prof. Farooqi

Profesör Farooqi, “İnsanların farklı nedenlerden dolayı zayıf olabileceğini zaten biliyoruz. Bazı insanlar istediklerini yiyebiliyor ancak asla kilo almıyorlar. Onların kilo almalarını önleyen genlerini bulabilirsek, yeni kilo verme teknikleri bulmak için o genlere odaklanabilir ve bu avantaja sahip olmayan insanlara yardım edebiliriz.”


Önemli Hatırlatma (!): Bu içerik “politikasimetri.” için Hüseyin Şensu tarafından hazırladı. Hazırlanırken başvurulan kaynaklar aşağıda belirtilmiştir. Hekim kontrolünde devam eden bir tedavi süreciniz veya tedaviye ihtiyaç duyduğunuz bir rahatsızlığınız varsa, sağlık kategorisinde yayımlanan bu içerikte yer alan ‘genel bilgilendirmeye’ dayanarak, “kesinlikle herhangi bir ilaç kullanımı veya uygulama yapmayın!” Rahatsızlığınız için uygulanacak tedavi ajanları kişiye özeldir ve ancak bir “hekim muayenesi” ile belirlenebilir.

Kaynak: Cambridge University, Research, Slim people have a genetic advantage when it comes to maintaining their weight, 24 Jan 2019. GMT+3 14:20/06-10-19: cam.ac.uk/research/news/slim-people-have-a-genetic-advantage-when-it-comes-to-maintaining-their-weight > Reference: Riveros-McKay, F, Mistry, V et al. Genetic architecture of human thinness compared to severe obesity. PLOS Genetics; 24 Jan 2019; DOI:10.1371/journal.pgen.1007603

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Sağlık

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top