Tiyatro oyunları ile anlatmaya çalıştım... (1) - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Tiyatro oyunları ile anlatmaya çalıştım… (1)

Kadraj Akademi paylaştı

Röportaj

Tiyatro oyunları ile anlatmaya çalıştım… (1)

[Okuma Süresi: 2 dk] Tiyatro biçimi… Klasik eserlerle uğraşmamın… Yönettiğim tiyatro oyunlarında “öncelikle bir derdim” olması gerekiyor… Shakespeare tercih etmemin nedeni…

Yönettiğim tiyatro oyunlarında “öncelikle bir derdim” olması gerekiyor. Bu “derdi” ikiye bölüyorum kafamda: Bir; tiyatroya dair olan derdim. Yani, tiyatronun kendi sanatsal çatışması içerisinde, ilerleyişi içerisinde “Ben neredeyim?” ve “Nereden algılıyorum, tiyatro için ne yapacağım?” derdi. İkincisi; genel, yaşadığımız toplumsal düzende, toplumu ilgilendiren konular üzerindeki derdim.


Emre Tandoğan, Tiyatro YönetmeniTiyatro oyunlarını nasıl belirliyorsunuz? sorumuza böyle giriş yaptıktan sonra… Devam etti.


Bu ikisi “Birbirine örtüşüyor mu, zaman zaman?” ya da “Örtüşmeden birini mi tercih etmeliyim?” gibi soruları kendime sorduktan sonra bir şeyi seçiyorum.

Tiyatro oyunlarında anlatmaya çalıştım...
Tiyatro oyunlarında anlatmaya çalıştım…

Soru: Shakespeare oyunlarını tercih nedeni?

Örneğin klasik eserlerle uğraşmamın, özellikle Shakespeare tercih etmemin nedeni: genel algıdaki Shakespeare oyunlarının üzerine kendi anladığım görsel biçimle; kendi anladığım, inandığım, metaforlarla, imgelerle, sembollerle “yeniden yorumlayıp” nasıl bunu ortaya koyabilirim?

Othello oyununu tercih ettiğim zaman, Othello’nun konusu içerisinde işte…

Otello karakteri, İago karakteri, Desdemona karakterini makara sistemleri kurarak kimin hangi derecede, ne yükseklikte olduğu; oyunun ilerleyişinde o yükseklikten nereye düştüğü veya o makaraları, yükseltirken birilerini, o makarayı çeken elin hangisinin eli olduğu…

Gibi sorularla hiçbir şekilde olaya dair gerçek olan bir nesne, durum, an, dekor kullanmadan; başka metaforlarla olayı anlatmaya çalıştım. Bu da tabii, oyunculuk algınızı da oyunculuk anlayışınızı da ortaya koymanıza yardımcı oluyor.


Daha “fiziksel temelli” bir oyunculuğa dönmüş oluyorsunuz.

Konuşma sanatının dışında, fiziksel olarak bedenin daha çok devindiği ve hareket ettiği işlere dönüşüyor.

Ne kadar temiziz?

Diğer türlü toplumsal alandaki dertlerimden bir tanesinde, özellikle bu; Deccal, Dönence 9 gibi işlerde “İnanç ve ahlak ilişkisini” sorguladığım işlerdi.

Bunlarda da; “Ne kadar temiziz?” sorusunu kendime sordum.


Temiz olduğunu söyleyen, günah kavramını ortaya koyan, günahkarlığı – günahsızlığı ortaya koyan bilincin kendi içerisinde ne kadar temiz kalabileceği sorusu üzerine de… Bunları da performanslarla anlatmaya çalıştım.

– Emre Tandoğan –

Performansların üzerinden bir öykü yaratmaya çalıştım, kurgusal bir öykü. Dediğim gibi bir dert deniziyle uğraşırken, o dert kendiliğinden bir ürüne dönüşmeye başlıyor. Ben de buna göre tercih ediyorum.

Soru: Tercih ettiğiniz tiyatro biçimi?

Tercih ettiğiniz tiyatro biçimi?

Genel olarak özel, net bir biçimden bahsedemem. Ben de her seferinde yeniden deniyorum ve şunu biliyorum: “Net bir doğru ile başlamıyorum” hiçbir şeye…

Doğruyu reddederek başlıyorum ve bir durumun kendi içerisinde, bana, kendi doğrusunu oluşturmasına ve “beni o doğruya ikna etmesi üzerinden” kendi işimle öyle bir ilişki kuruyorum. Ve sonuçta, onun yarattığı doğrularla ilişki kurarak, o gerçekliğin içerisinde “Ben onu manipüle ederken; onun da beni manipüle etmesine izin veriyorum” ve enteresan aktif bir ilişki de olmaya başlıyor, böylelikle.

O nedenle de net, somut… Şunu tercih ettim, şu biçimi tercih ettim gibi bir şeyle başlamıyorum ve devam da etmeyi kendim için doğru bulmuyorum.

Tiyatro biçimleri?

Bu, zaman zaman “çok bilindik anlamdaki biçimlerden” bahsedecek olursak, işte epik biçimleraçık biçimler de olabiliyor; zaman zaman daha sembolistik yapıların içerisinde “gerçekçi temelli oyunculukların” içine yerleştiği biçimler de oluyor.

Bu da dediğim gibi, sizin “Neyi denediğinizle, neyi denemek istediğinizle” doğru orantılı olarak değişiyor.

devamı

Emre Tandoğan kimdir?


politikasimetri.
Röportaj: Reyhan DOĞAN
Kurgu/Kamera/Montaj ve Redaksiyon: Hüseyin ŞENSU


Bu içeriğe; aksi yönde görüş belirtmek yahut daha da derinleştirmek için “özgürce” cevap verme hakkınız var! – Tıklayın!


politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Röportaj

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top