Profesyonel koçluk hakkında tüm detaylar! - Hüseyin ŞENSU
Bizimle etkileşime geçin

Profesyonel koçluk hakkında tüm detaylar!

politikasimetri.

Röportaj

Profesyonel koçluk hakkında tüm detaylar!

[Okuma Süresi: 5 dk] Profesyonel koçluk bir iş kolu olmak vasfına kavuştu ama ciddi sorunları beraberinde getirerek… Bilinçsiz ve yetkisiz kişilerin “akıl hocalığına” soyunduğu tehlikeli bir alana dönüşerek.

Profesyonel koçluk bir iş kolu olmak vasfına kavuştu ama ciddi sorunları beraberinde getirerek… En önemlisi; bu konunun, bilinçsiz ve yetkisiz kişilerin “Profesyonel koç” adı altında “akıl hocalığına” soyunduğu tehlikeli bir alana dönüşmesi!

Tam olarak bu noktaya değinmeyi ve bu konudaki çalışmaların doğru anlaşılmasını gerekli görüyoruz. Bu sebeple, Türkiye’de kontrolsüz şekilde gelişim gösteren Profesyonel koçluk konusunda “Eğitimcinin Eğitimcisi Ayşe Burcu EREN‘den” söyleşi talep ettik.

RÖPORTAJ ÖNCESİNDEKİ SOHBETİMİZDE;

Konuyla ilgili olarak “ciddi sıkıntılar yaşandığını”… Koçluk sahasından uzaklaşılıp, bilinçsizce psikoloji alanına giren insanların varlığından bahseden Sayın EREN; konunun “merdiven altı” belgelendirmelere kadar vardığını belirtti.

Evet! Elinde “boş bir kâğıttan farksız Profesyonel koçluk sertifikalarıyla” ortalıkta dolanan “çakma koçlara”… Ya da “koçluğu” psikologlukla karıştıracak kadar zekâ engelli tiplere dikkatinizi çekmek amacındayız.

Belki, bir arada bulunması çok zor “detayları” barındıran “Profesyonel koçluk hakkındaki” röportajın tamamı bu yazıda.


SORU: Bu “koçluk” tam olarak nedir ve nereden çıkmıştır?


Ayşe Burcu EREN, Türkiye'nin Profesyonel koçluk konusundaki çok ciddi problemlerine çekinmeden cevap veriyor.
Ayşe Burcu EREN, Türkiye’nin Profesyonel koçluk konusundaki çok ciddi problemlerine çekinmeden cevap veriyor.

Tabii ki dünyada, Amerika’da ve sporcu koçluğu ile başladı. Ne oldu orada, sporcu koçları ne yapıyorlardı? Motivasyon, değil mi? Ve kişinin kendi gücünü ve potansiyelini ortaya çıkarmak.

Bizler aslapsikolog” ve “psikiyatr” değiliz!

Şimdi, biz de aslında farklı bir şey yapmıyoruz. “Kişinin kendi potansiyelini” ortaya çıkarıp, “kendi sorununa kendisinin çözüm bulmasını” sağlayarak; “kişiyi ileriye ve motivasyona taşıyoruz.”

Yani;

 • Duygularıyla çalışmıyoruz,
 • Duygularının derinlerine inmiyoruz,

Tekrar tekrar söylüyorum: Bizler, duygularla çalışan psikologlar ve psikiyatrlar asla değiliz!

Koçluk zihinsel süreçte gerçekleşiyor

Yani kişinin “zihniyle, bakış açısıyla” çalışıyoruz. Hiçbir şekilde, bilinçaltıyla çalışmıyoruz! Yani koçlar psikolog değiller!

 • Biz hiç kimsenin travmasıyla ya da bilinçaltıyla çalışmıyoruz.
 • Koçlar eğitmen değiller!
 • Biz birer koç olarak; hiçbir şekilde, hiç kimseye hiçbir şey öğretmiyoruz, haddimiz değil!
 • Koçluk mentörlük değil! Yani kimseye akıl hocalığı yapmıyoruz, haddimiz değil!
 • Koçluğun sohbetle ilişkisi çok uzak… Çünkü sohbette ne var? Sen varsın ve ben varım. Koçlukta, koç olarak ben yokum!

Eğer ben, bir koçluk görüşmesi yürütüyorsam, orada sadece koçluk mesleğini yürüten kişi var… Ben yokum! Neden yokum? Çünkü sana ne yapacağım… Ayna olacağım. Sana ayna olabilmem için benim kendimi yok saymam gerekiyor ki; sen, bende kendini görebilesin.

Bu anlamda benim;

 • Hiçbir fikrim,
 • Hiçbir yargım,
 • Hiçbir düşüncem,
 • Hiçbir duygusal hissiyatım,
 • Hiçbir empatim

Olamaz… Yani ben yokum! Koçluğun sınırları bunlarla netleşmiş durumda.

Bunlar koçlukla halledilebilecek konular değil!

Tabii ki psikologlar tabii ki psikiyatrlar bu konuda çok hassaslar… Bence, çok haklılar! Çünkü koçluk hiçbir şekilde tekrar tekrar söylüyorum:

İnsanların psikolojik sıkıntıları, “geçmiş anıları; hele ki psikozlar, nevrozlar, depresyonlar…” Bunlar koçlukla halledilebilecek konular değil!


SORU: Öncelikle “Koçluk eğitimi nasıl gerçekleşiyor?” bu konuda bilgi alabilir miyiz?


Ayşe Burcu EREN: " Profesyonel koçluk yolculuğunun tabii ki belli adımları var. "
Ayşe Burcu EREN: ” Profesyonel koçluk yolculuğunun tabii ki belli adımları var. “

Evet! Önce aslında koçluğun ne olduğunu ve ne olmadığını anlatıyoruz öğrencilerimize. Sonrasında Koçluk yolculuğunun tabii ki belli adımları var.

İlk önce “ yaşam koçluğu ” modülüyle başlıyoruz.

O ne? Yaşam koçluğu: Kişinin kendi farkındalığını bulması. Yani ilk önce kişi kendi farkındalığına ulaşıyor. Bunların belli yöntemleri var. Sonrasında da bu koçluk yolculuğunu nasıl ilerleteceğiz? 14 adımlık bir metodoloji…

Neyi, neden yaptığını fark ettiği anda…

Benim verdiğim eğitim Profesyonel Bilişsel Koçluk. Ne demek bilişsel? “Cognitive”: Yani farkındalık odaklı.

Kişi aslında kendini fark ettiğinde bunu idraka nasıl çıkartıyor ve bunu idrak ettiğinde… Örnek veriyorum: “Bunu bu yüzden yapıyorum” dediği anda… “Neyi, neden yaptığını fark ettiği anda” kişi, aslında değişim süreci başlıyor.

İşte bütün bir koçluk yolculuğu, bu değişim başladığı andan itibaren; dönüşüme nasıl birlikte yol alıyoruz, bu koçluk dansı dediğimiz, birlikte bir uyum hali gerçekleştirdiğimiz… Bu uyumun dansı nasıl gerçekleşiyor? Bunları öğrencilerle örgün öğretim şekilde paylaşıyoruz.

Profesyonel Koçluk eğitiminde örgün öğretim

 • Konu anlatımı, anlatılan konunun sınıf içinde uygulanması,
 • Sonra kişinin saha dışında bunu ödev haline getirip yapması,
 • Bana geri bildirimde bulunması,
 • Kendisine geri bildirimde bulunması,
 • Ve bir sonraki konuya geçiş.

Eğitimler… Şu anda “Bilişsel Koçluk Eğitimi” süresi 75 saat. Bu 75 saatin içinde;

İçerik, sınıf içi ve dışı uygulamalar var.

En sonunda da bir sınavımız var. Sözlü, yazılı ve uygulama sınavı… Bu sınavların ortalamasından “80” alınması gerekiyor. Eğer ki “80” alınmazsa, kişi bir sonraki eğitime bir kereye mahsus olmak üzere ücretsiz katılabiliyor.


SORU: Uluslararası koçluk akreditasyonu mümkün mü?


Ayşe Burcu EREN: “Aldığınız eğitim uluslararası akredite olabilir.”

Aldığınız eğitim uluslararası akredite olabilir.

Farklı farklı birçok onay sistemi var; en çok gündemde olan IAC (International Coaching Academy) ve bir de IMC var. IAC, IMC ve ICF en fazla gündemde olan uluslararası akreditasyonlar.

Eğitiminiz eğer ki bu uluslararası akreditasyonlarla denkleştirirseniz, onaylarınız bu şekilde olursa tabii ki kurumsal çalışırken veya aldığınız eğitimi taçlandırmak adına sizin faydanıza olacaktır.


SORU: Profesyonel koçluk eğitimi alan kişilerin “iş yeri” açması…


Ayşe Burcu EREN: "... “koçluk – danışmanlık” olarak belirtip, koçluk yapabiliyorsunuz."
Ayşe Burcu EREN: “… “koçluk – danışmanlık” olarak belirtip, koçluk yapabiliyorsunuz.”
[Fotoğraf: Photo by rawpixel.com from Pexels]

Koçluğu bir meslek olarak yapmak istiyorsanız eğer “Mesleki Yeterlilik Kurulu’nun” etik kurallarına uygun yapmalısınız. Minimum 60 saatlik eğitim almak şart! Eğitim aldıktan sonra Mesleki Yeterlilik Kurulu’nun sınavına girmek ve sonrasında “mesleki yeterlilikten” bu sınavı geçmek şart.

Öncesinde aldığınız eğitimler?

Uluslararası onaylı olabilir / olmayabilir… Uluslararası onaylar da var, bunları araştırabilirsiniz… Şimdi bütün bunları yaptıktan sonra;

 • Koçluk eğitimini minimum 60 saatlik aldınız,
 • Sonrasında uygulamalar yaptınız,

Ve diyorsunuz ki: “Ben bir iş yeri açmak istiyorum.” İşyeri açtığınızda, iş kolunuzu “koçluk – danışmanlık” olarak belirtip, koçluk yapabiliyorsunuz.

Sadece şunu söylemek istiyorum: koçluğun çerçevesi var. Yani anlattığımız eğitimin kendi içinde bir çerçevesi var ve sizin de yine etik kurallar dahilince yapmanız gereken belli koşullandırmalar var.


SORU: Kariyer alanında koçluk eğitimi ile neler yapılabilir?


Kariyer alanında koçluk eğitimi ile neler yapılabilir?

Koçluk eğitimi aldınız. Şimdi ben bu koçluk eğitimi ile neler yapabilirim?

 • Kişisel gelişim, farkındalık görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öğrenci Koçluğu eğitimi aldıysanız; öğrencilerle birlikte çalışıyorsanız yani özel ders veriyorsanız gayet rahat bir biçimde Öğrenci Koçluğunu burada işletebilirsiniz.
 • Bütünsel bir koçluk eğitimi aldıysanız; Kariyer Koçluğu yapabilirsiniz. Öğrencilerin kariyer hayatlarını nasıl düzenleyecekler, hedefleri nelerdir bunları netleştirebilirsiniz. Onların kariyerlerinde onlara liderlik edebilirsiniz. Liderlere, yöneticilere, kurumlardaki çalışanlara koçluk yapabilirsiniz.
 • Eğer sağlıklı yaşamla ilgili çalışıyorsanız, sporla ilgileniyorsanız; plates, personal trainersanızYoga gibi alanlarda çalışıyorsanız koçluğu bu işlerin içerisine katabilirsiniz.
 • Diyetisyenseniz eğer; sağlıkla ilgili, sağlıklı beslenme ile ilgili çalışıyorsanız koçluğu bunun içine de katabilirsiniz. Yani bir Sağlıklı Yaşam Koçluğu haline getirebilirsiniz.

Anladığınız üzere kişinin hedefleri ile ilgili, kişinin gelişmesi ile ilgili her türlü ileriye giden yolda ona rehberlik edebilecek süreçleri işletebilirsiniz.


SON SÖZ BİZDEN: Profesyonel koçluk eğitimi nereden alınır?


Ayşe Burcu EREN'in Nişantaşı Ünversitesi bünyesinde verdiği eğitim programları.
Ayşe Burcu EREN’in Nişantaşı Ünversitesi bünyesinde verdiği eğitim programları.

Sayın Ayşe Burcu EREN‘e çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin bu alandaki çok ciddi problemlerine çekinmeden cevap verme nezaketini bizlere gösterdiği için…

Özellikle; profesyonel koçluk eğitimi, koçluk eğitimi, koçluk nedir, koçluk eğitimi almak istiyorum, koçluk soruları, koçluk eğitimleri, koçluk sistemi, koçluk sertifikası, profesyonel koçluk sertifikası, profesyonel koçlukta temel yetkinlikler, uluslararası profesyonel koçluk derneği konularında cevap arayan kişilere destek olmuş olduğu için.

Ve özellikle eklemek isterim ki; Profesyonel koçluk eğitimi almak istiyorsanız, kesinlikle, uluslararası akredite olabilen eğitim belgesi sunacak doğru yere ulaşmanız gerekiyor. Ayşe Hanım, konuyla ilgili olarak üniversite bünyesinde yürüttüğü eğitimlerle tam olarak “doğru yer!”

Ulaşmak isterseniz hemen tıklayın…


Bu içeriğe; aksi yönde görüş belirtmek yahut daha da derinleştirmek için “özgürce” cevap verme hakkınız var! – Tıklayın!

Hüseyin ŞENSU

A gerçekler padişahı, benim gibi bir münâfık gördün mü sen? / Dirilerinle diriyim, ölülerinle ölüyüm ben.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Röportaj

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top