“politikasimetri.” ne demek?

Belki, insanoğlunun tarih boyunca bir arada yaşamasıyla başlayan toplumsallaşma sürecinin “sosyal bağlamını” bu güne kadar bir çırpıda ifade edebilen ilk kavram: politikasimetri.


politikasimetri logosu
  • Politik: Belli bi hedefe ulaşabilmek için uzlaşmayı, iyi geçinmeyi amaçlayan.
  • Politika: Amaç, yöntem ve içerik esaslarının bütünü.
  • Asimetri: Aralarında bakışım bulunmayan (iki şey) veya iki yanı arasında bakışım olmayan (bir şey); karşıtlık, karşıt olma, zıtlık, çelişki.
  • Simetri: İki veya daha çok şey arasında biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bakışım.

Bir arada yaşamaktan yola çıktığımız bu kavramla; kayıtlı ve kayıtsız tarih boyunca bütün savaşların, bütün anlaşmaların… Toplumsal birliktelik bağlamıyla; Türk, Kürt, Alman, İspanyol, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni, Müslüman, Yahudi, Hıristiyan… İnsaniyet kavramlarındaki; ahlaki, dini, putperest, deist, ateist, bencil, milliyetçi, hamasi, ırkçı, hümanist, cinsiyetçi, sosyalist, demokratik, komünist, kapitalist, liberal, zorlayıcı, kabul edici, anarşist… 

…Her ne varsa; hepsinin yahut etkileşimlerinin gölgesinde gelişen “bireysel aidiyet duygusunun” kavramsal olarak, toplumsal birlikteliğini POLİTİKASİMETRİ ile ifade edebiliyoruz.

politikasimetri (.com)

İşte bu kavram üzerinde alan yaratan; cesur, hiç bir propaganda üretme yükümlülüğü olmayan, her hangi bir ticari kâr baskısı ya da menfaati gölgesinde kurulmayan, bağımsız bir sivil proje!

Bu sebeple; politikasimetri, toplumsallaşma sürecinde kaçınılmaz olarak aidiyet duygusu bağlamıyla gelişen, bireysel – tüzel, her konuda, tüm söylemlere açık! Yani; “Kendi kanaatine taraf olan herkese”…


Bu manifesto, politikasimetri kurucuları tarafından kaleme alınarak 21.02.2020 tarihinde kabul edilmiş, Wayback Machine internet arşivine eklenerek yayımlanmıştır.


En son yayınlanan özgür yazılar


Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.


Sadece sana yandaşız!

İnanmazsan…

politikasimetri.com