Atatürk’ü Samsun’a kim gönderdi? - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Atatürk’ü Samsun’a kim gönderdi?

Atatürk’ü Samsun’a kim gönderdi?

Kültür

Atatürk’ü Samsun’a kim gönderdi?

[Okuma Süresi: < 1 dk] Murat Bardakçı’nın, Devlet ve Hükümet kavramlarının izahına dönüşen yazısında…

İstiklal Harbinin başlatılması ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Atatürkçüler ve Atatürk karşıtları şeklinde ayrışan kesimlerin tartışmasında, Murat Bardakçı kendisine sıçrayan ithamlara köşesinden cevap vermişti.

Murat Bardakçı’nın cevabına göre ─ Önemli bilgilere yer veren gazeteci, “Atatürk’ü Samsun’a Vahideddin gönderdi” saçmalığı da bana ait değildir, derken;

Mustafa Kemal’in Samsun’a gidişi padişahın değil, devletin kararıdır!

Dedi. Murat Bardakçı’nın, Devlet ve Hükümet kavramlarının izahına dönüşen yazısında;

Türkiye’de kurtuluş maksadıyla başlatılan bu operasyonun hayata geçirilmesinde Harbiye Nezareti’nden Dahiliye ve Bahriye Nezaretleri’ne, Erkânıharp’ten yani zamanın Genelkurmayı’ndan Sadaret’e ve saraya kadar devletin birçok makamı yeralmıştır.

Mustafa Kemal Paşa’nın Dokuzuncu Ordu Müfettişi olarak görevlendirildiği Bakanlar Kurulu Kararı’nı tasdik edilmesi için saraya sunan Sadrazam Damad Ferid Paşa’dan kararı imzalayan Sultan Vahideddin’e kadar devletin en üst düzeyinin operasyonda hissesi vardır.

Ama kararı askerler almış, hükümet tasdik etmiş, kararname kanunların gereği olarak zamanın padişahına arzedilmiş ve Sultan Vahideddin de kendisine gönderilen tayin kararını 30 Nisan 1919’da onaylamıştır.

aktardığı bu “detay” kıymetlidir.

Murat Bardakçı’nın kendisine yönelen iddialara cevap verdiği köşe yazısı şu adreste: https://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/2474431-ataturku-samsuna-vahideddin-gonderdi-sacmaligini-bana-maletmeyin-mustafa-kemalin-samsuna-gidisi-padisahin-degil-devletin-kararidir

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Kültür

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top