Sağlık Bakanı: "Yerli aşı için çalışmalar devam ediyor." - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

Sağlık Bakanı: “Yerli aşı için çalışmalar devam ediyor.”

Sağlık Bakanı: "Yerli aşı için çalışmalar devam ediyor."

Haber

Sağlık Bakanı: “Yerli aşı için çalışmalar devam ediyor.”

[Okuma Süresi: < 1 dk] Ülkemizde 13 hastalığa karşı rutin bağışıklama programı yürütülüyor. Türkiye, zorunlu aşıların ücretsiz uygulandığı nadir ülkelerden biri.

Bugün, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca “Sağlık ürünlerinde millileşme” konulu bir açıklama yaptı. Açıklamasında ülkemizdeki ilaç üretiminin %80’inin milli olduğuna belirten Koca, bu rakamın değer bazında %46’da kaldığını belirtti. Katma değeri yüksek ürünlerin daha fazla yerelleştirilmesi konusuna vurgu yaptı.

Sağlık Bakanı difteri tetanos, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, 5’Ii karma aşı, hepatit, suçiçeği aşılarının yerli üretimi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Basın duyurusu tam metni:


Millileşme çalışmalarını tüm sağlık ürünlerine yaygınlaştıracağız

İlaç alanında başlattığımız millileşme çalışmalarını, tüm sağlık ürünlerine yaygınlaştıracağız. Nihai amacımız ilaçta, aşıda, kan ürünlerinde, tıbbi cihazda kendi kendine yetebilen bir ülke olmaktır. Bir diğer hedefimiz de global pazarlarda rekabet edebilen bir üretim yapısına kavuşmaktır. Kişi başına düşen gelirimizin 10 bin dolar seviyesinin üstüne çıkabilmesi için ülke olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretimine ihtiyacımız var.

İlaçta yerelleşme çalışmalarımıza başlarken 3 temel hedefimiz vardı:

  • İthalatı azaltarak cari açığı düşürmek,
  • İlaç sanayimizin kapasite kullanım oranını geliştirmek ve buna bağlı olarak
  • Nitelikli iş gücü istihdamını arttırmak.

Bugün, tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 80’ini ülkemizde üretiyor hale geldik. Ancak bu rakam, değer bazında %46 seviyesinde kalmıştır. Bu da katma değeri daha yüksek ürünleri yerelleştirmemiz gerekliliğinin bir göstergesidir. Sanayimizin kapasite kullanım oranı °o65’lerden %75’lere çıktı. Istihdamda da 35 binler seviyesini yakaladık. Burada yakaladıgımız ivme ile daha fazla sayıda “yüksek katma degerli ürün üretme’ ve ‘bu ürünleri dünya pazarlarına ihraç etme’ hedefimize ulaşacağız.

Ülkemizde 13 hastalığa karşı rutin bağışıklama programı yürütülüyor. Türkiye, zorunlu aşıların ücretsiz uygulandığı nadir ülkelerden biri. Nüfusun büyüklüğü ve bağışıklama programının genişliği sebebiyle aşılama maliyeti de oldukça yüksek. Bu kapsamda aşı için ayrılan bütçe, 2017 yılında 820 milyon, 2018 yılında ise yaklaşık 930 milyon TL olarak gerçekleşti. 2023 yılına kadar aşıların tamamının yerlileştirilmesini hedefliyoruz.

Bu çerçevede difteri tetanos, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, 5’Ii karma aşı, hepatit, suçiçeği aşılarının yerli üretimi için çalışmalarımız devam ediyor.

Kaynak: https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1132907083131752448

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Haber

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top