TKP seçimlerin iptalini AYM'ye taşıdı - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

TKP seçimlerin iptalini AYM’ye taşıdı

TKP seçimlerin iptalini AYM'ye taşıdı
tkp.org.tr

Haber

TKP seçimlerin iptalini AYM’ye taşıdı

[Okuma Süresi: < 1 dk] TKP’li bir seçmen, aynı zamanda parti avukatı olan Özge Demir aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, İstanbul seçiminin iptalinin seçmen iradesine müdahale olduğu ve seçme hakkı ile genel oy hakkının ihlal edildiğini savundu.

TKP’li bir seçmen, aynı zamanda parti avukatı olan Özge Demir aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, İstanbul seçiminin iptalinin seçmen iradesine müdahale olduğu ve seçme hakkı ile genel oy hakkının ihlal edildiğini savundu.

Avukat Özge Demir tarafından 27 Mayıs 2019 günü yapılan başvuruda, seçim yasalarına ve takvimine göre yapılması gerekli şikayet ve itirazların yapıldığı, kimi itirazların da süresi geçtiği, buna göre seçim sonuçlanıp kazanan adaya mazbatası verildiği halde; sonradan yapılan ve adına olağanüstü denilen itiraz sonucu seçimin hukuksuz olarak iptaline karar verilmesinin hak ihlali olduğu ileri sürüldü.

‘ANAYASAL GÜVENCE ALTINDA OLAN OY HAKKIM VE SEÇMEN İRADEM İHLAL EDİLDİ’

“Seçimler ve halk oylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır” ilkesinin, herkesin hiçbir ayrıma uğramadan seçmen olabilmesi ve genel oy hakkı kapsamında seçmenin iradesinin korunması için bir güvence sağladığı açıklanan başvuruda başvurucu; YSK seçmenin bilgisi dahilinde olmayan bir konuda, sandık kurulları konusunda verdiği kararla, “kullanmış olduğum oyumu, bir diğer deyişle seçmen olarak irademi ve genel oy hakkımı hiçe saymıştır. Zira söz konusu karar hem usul açıdan hem de esas açısından haksız ve hukuka aykırıdır” ifadesini kullandı.

Detaylar: tkp.org.tr

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Haber

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top