"Manşet haberciliği" Türkiye’nin acı gerçeğidir - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

“Manşet haberciliği” Türkiye’nin acı gerçeğidir

"Manşet haberciliği" Türkiye’nin acı gerçeğidir

Haber

“Manşet haberciliği” Türkiye’nin acı gerçeğidir

Ne yazık ki ülkemizde haberden çok habercilerin haber konusu olacağı manşet gazeteciliği facia boyutlarına ulaşmıştır. “Yandaşlık” gölgesinin yayıncılık gereksinimleriyle provokasyonu meşrulaştıran bir dönem yaşamaktayız.

Kırıkkale Üniversitesi’ndeki törende “İstiklal Marşı Krizi” şeklinde cereyan eden olayları medyanın nasıl kullandığını gözlemledik.

ODA TV; Burası Türkiye Cumhuriyeti, İstiklal marşı Söyletilmedi olaylar çıktı bağlığıyla manşete girdiği haberi, açıklamasında “Kırıkkale Üniversitesi’nde İstiklal Marşı’nın okunmasının yasaklandığı öne sürüldü.” İfadesiyle detaylandırdı… Provoke etti desek daha doğru olur.

Aynı haberi…

ve birçok benzer medya kuruluşu bu tür uyarıcı manşetlerle çıkıp, ne yazık ki; “…öne sürüldü, iddia edildi” gibi detaylarla haberciliğe dönüş yapmaya çalıştığı gözlemlendi.

Haberin olağan durumu ise şudur:

Kırıkkale Üniversitesi’ndeki törende; biri video kaydı yaparak diğeri slogan atarak sahneye çıkan iki genç “İstiklal Marşı, siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle programdan kaldırıldı” iddiasını gündeme getirmiştir. Güvenlik görevlilerince “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” sloganı atan gençler dışarı çıkarılarak, serbest bırakılmıştır.

Oluşan gündemle İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “İddialar doğru ise Kırıkkale Üniversitesi rektörü hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?” sorusuyla konuyu diğer bir boyutta, meclise taşımıştır… Ve haberin kullanılacağı fayda yönüne göre manşet haberciliği başlatılmıştır.

Tüm bu olaylar üzerine Kırıkkale Üniversitesi açıklama yapmıştır:

“Sosyal medyada mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’nın okutulmasının yasaklandığı şeklindeki ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemizin mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’mız coşkulu bir şekilde 500’ün üzerindeki protokol, mezunlarımızın aileleri, mezun öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarının katılımı ile okunmuştur. Bu coşku hem Kırıkkale Valiliği hem de Kırıkkale Üniversitesi internet sayfasında görülebilir”

Manşet haberciliği…

“Bağımlı medya kuruluşlarınca” kullanılan “meşrulaşmış bir gazetecilik yalanıdır!”

Hakkımızda sayfamızda belirttiğimiz üzere “Propaganda ajansları, haber kanalı değildir!”

Bu ve bunun karşısında yer alan yayıncılık zihniyetinden uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz.

İyi bir okuyucu detayları değerlendirebilen kişidir; duyduğuna yönelen değil!

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Haber

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top