1 Haziran Dünya Süt Günü - politikasimetri.
Bizimle etkileşime geçin

1 Haziran Dünya Süt Günü

1 Haziran Dünya Süt Günü
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı

Haber

1 Haziran Dünya Süt Günü

1 Haziran Dünya Süt Günü… Dünya Süt Günü, sütün küresel öneminin anlaşılması için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından kurulan bir gün.

1 Haziran’da 2001 yılından bu yana kutlanmaktadır. Günün kutlanmasında; süt sektörü ve süt ile alakalı faaliyetlerin önemine dikkat çekmek amaçlanmaktadır.

1 Haziran Dünya Süt Günü Tarım ve Orman Bakanlığı bilgilendirmesi:

Süt, beslenme öğeleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Süt ve süt ürünleri, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez gıdaların başında yer alır. 1 Haziran #DünyaSütGünü kutlu olsun.

Sağlığımız için her yaşta süt ve süt ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyelim. Ülkemiz süt üretiminde %102’lik “Kendine Yeterlilik Oranı” ile kendine yeterli konumdadır.

Sağlıklı bir nesil için süt üretimimizi artırmaya devam ediyoruz. 2002 yılında 122 kg olan kişi başına düşen süt üretim miktarı, 2017 yılında 256 kg’a, 2018 yılında ise 270 kg’a yükselmiştir.

Süt Sektörünü “Stratejik Bir Sektör” olarak değerlendiriyoruz. İç piyasada yerli ve yeterli üretimi, dış piyasada ise ihracat bazlı büyümeyi ve 2023 yılında “24 Milyon Ton Süt” üretmeyi hedefliyoruz. Süt; özellikle çocukluk, gebelik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir besindir.

Kaynak: https://twitter.com/TCTarim/status/1134797647410278400

politikasimetri.

"Bir hayalimiz var…" diyerek çıktığımız yolda; Görüş, Haber ve Analiz Portalı.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Haber

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top