Siyaset içinde mi, dışında mı olmak... - Cemil Yalçın
Bizimle etkileşime geçin

Siyaset içinde mi, dışında mı olmak…

Siyasetin içinde mi, dışında mı olmak gerek?
Photo by Marco Oriolesi on Unsplash

Görüş

Siyaset içinde mi, dışında mı olmak…

[Okuma Süresi: 2 dk] Bu soruyu ne zaman duysam benim aklıma hep ‘Temiz İnsan’ ve ‘Kirli Siyaset’ cümleleri gelir. İnsan temizse siyaseti kim kirletti?

Bu konu ülkemizde yıllardır farklı kesimlerce açık açık olmasa da özellikle eski seçim yıllarında çokça mırıldanılmıştır. Bu konu üzerine tartışabilmek için öncelikle “siyaset” kelimesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. Bunun için ufak bir araştırma yaptığınız zaman kelimenin kökünün Arapça ve genel anlamda manasının da “yönetme” olduğunu görüyoruz.

Temiz insan… Kirli siyaset ..?

Çıkan anlamı kendi sorumuza uyarlarsak “Yönetmenin içinde mi dışında mı olmak gerek?” Bu soruyu ne zaman duysam benim aklıma hep ‘Temiz İnsan’ ve ‘Kirli Siyaset’ cümleleri gelir. İnsan temizse siyaseti kim kirletti? Ama yok, eğer “siyaset zaten kirliydi,” diyorsak o zaman insanı kim kirletti? Sanırım cevap kendiliğinden ortaya çıktı bile…

Evet, arkadaşlar, ilk insandan günümüze o ilk günahın işlendiği günden bugüne insan, kendini kirletme hızından hiçbir şey kaybetmedi ve geldiğimiz noktada artık sadece kendini kirleten değil; dokunduğu, düşündüğü, sevdiği, saydığı ve daha sayamadığım kadar nice değerleri kendiyle beraber kirletti.

Siyaset de insanın kurbanlarından biriydi ve yıllarca ve hala büyük bir kısım tarafından iyi yalan söyleyenlerin, iyi çalanların ya da en iyi ihtimalle cebinde parası ve bu işlere ayıracak vakti çok insanların arenası olarak görüldü. Çocuklar, ve özellikle iyi aile çocukları ‘Doktor ol’ ‘Hakim ol’ ‘Savcı ol’ diye yetiştirildi… Ama kimse çocuğuna ‘Önce insan ol’ demedi. Çocuklarımız hâkim, savcı, doktor oldular ama insan olmadılar ve cebine üç kuruş para koyan ve o parayla iki çevre edinen övülme meraklısı çoğu genç, yıllardır sokaklarda ‘Ben şuranın başkanıyım’… ‘Ben şuna yakınım’ gibi cümlelerle büyüyüp başımıza siyasetçi oldular.

Şimdi günümüze baktığımız zaman hem insanlığıyla, hem düşünceleriyle örnek olabilecek siyasetçi sayısı bırakın ülkemizi, dünya üzerinde bile bir elin parmakları kadar! Peki, dünyayı yöneten siyasilerin bu kadar vurdumduymaz tavırları karşısında daha ne kadar doktor, savcı, hâkim yetiştireceğiz? Bu noktada, yazımın başında sorduğum sorunun da cevabını kendi akıl süzgecimden geçirdikten sonra naçizane vermiş olayım; içinde bulunduğumuz suyun içine bir damla pis su aktı diye sudan çıkmayacağız ve suyu temizlemek için suyun içinde daha da çoğalacağız!

Akılcı çözümler bulacağız ve suyu el birliği ile bizim gibi düşünen bütün iyi insanlarla birleşerek hep beraber temizleyeceğiz!

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Görüş

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top