Haber tıklanınca değil, okununca haber olur - Hüseyin ŞENSU
Bizimle etkileşime geçin

Haber tıklanınca değil, okununca haber olur

Haber tıklanınca değil, okununca haber olur

Görüş

Haber tıklanınca değil, okununca haber olur

[Okuma Süresi: 2 dk] İşte bu konu, Türkiye’nin haberi olmadığı en vahim konudur. Kamuya ulaştırılan her türlü bilgiyi “haber” diye tanımlasalar da… Bana göre; bir konunun haberleşebilmesi için “kitlesel bir etki yönü olması” gerekir.

Ne yazık ki Türkiye’de habercilik, haber sayfalarında boğazlanmıştır. Haberler, sansasyonel başlık yöntemiyle “Ucuz Türkiye Haberleri” formatına oturmuş bulunmaktadır. Çünkü bu tür haberlerin, dünya medyasını gözlemleyince Türkiye’de ağırlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

“O ünlü bakın ne yaptı?” mahiyetindeki başlıkların kullanıldığı son dakika flaş haberler aslında sahte içerik dünyasıdır. Gazetecilik – habercilik değil. Haber siteleri içeriğinde haberi nasıl sunuyor, bunu incelemeniz yeterli… Bir okuyucu olarak.

Sizi yönlendirdiği sayfasında “haber metni mi, reklam mı ağırlıklı?” dikkat etmeniz yeterli. Bir haber sitesinde misiniz; yoksa “reklamların arasında haber mi arıyorsunuz?” tecavüze uğrarcasına… Anlayacaksınız.

Haber de habere benziyorsa ne ala!

Kendisine gazeteci veya haberci diyen ülkemizin “makûs medya” mensubu çalışanları, bu zihniyeti inşa etmeyi başarmıştır.

Peki, haber siteleri boyutunda gelinen noktasının sebebi?..

Medya “tacirlerin” yönetiminde. Bu nedenle diyebiliriz ki; haberciliğin “Sadece kâr amacı güdülen” bir sektöre dönüşmesinden kaynaklanmaktadır.

Yani okuduğunuz yandaş, candaş, yoldaş… Bütün medya kaynakları “kâr amacı güden” bir işletmedir. Haber ulaştırma amacı güden yayım organları değil! Buna inanmak istemeseniz de…

Zaten bu sebepten, ötürü yandaş medya, candaş medya… gibi türlü çeşit pozisyona girmek zorundadır, kârlılığını idame etmek için.

Olayı haber yapan şey tam olarak nedir?

İşte bu konu, Türkiye’nin haberi olmadığı en vahim konudur. Kamuya ulaştırılan her türlü bilgiyi “haber” diye tanımlasalar da… Bana göre; bir konunun haberleşebilmesi için “kitlesel bir etki yönü olması” gerekir.

İntihar eden bir kişinin; intiharı mı, intihar sebepleri mi, intiharının sonuçları mı haberleşmelidir? İşte bu noktaların hangisinde kitlesel fonksiyonlar varsa; bu olayı haber yapan detaylar belirlenmiş olur. Aksi durumda ne yazık ki bu intihar… Ve bu mahiyetteki; hırsızlık, mahalle karılarının kavgası, lüzumsuz tanınmış soytarıların memeleri, bacakları, kiminle seviştiği haber değil, mahallî dedikodudur… Yayın değeri yoktur.

İnternetin haber yayın dünyasında, gerçeği ölçmek yeterli.

Haber tıklanınca değil, okununca haber olur
Haber tıklanınca değil, okununca haber olur

Oysa “Bakın nasıl intihar etmiş, herkes şokta!” başlığıyla sunulan bir içerik haberleştirilmiş olmaz… İnternet haber dünyasında sadece “Tıklatılmış” olur… Ziyaretçi, merakla (ve bir bakıma ahlaksızca tahrik edilerek zorla) sayfaya sokulmuş olur. Peki, içeriğin hiçbir haber değeri olmadığını anladığı an? 5 saniye içerisinde sayfadan küfür ederek ayrılır.

İşte bu “Hemen Çıkma Oranı” dediğimiz veriyi oluşturur. Kaliteli yayın dediğimiz detay bu klikte saklıdır!

Amacımız “hemen çıkma oranı” düşük bir portal olmak!  

Biliyoruz. Gerçeklerin farkındayız. Hayal dünyasında yaşamıyoruz. Politikasimetri’de ziyaretçilerimize;

haber, günün haberleri, türkiye haberleri, haber siteleri, yerel haberler son dakika, son dakika haberleri internet, haber canlı, haber son dakika, son dakika flaş haberler, haberler, son dakika, son dakika haberler, ensonhaber, spor haberleri, en son haber, gazeteler, internet haber, enson haber, haberler son dakika, canlı haber, günlük haberler

Ne arıyor olursa olsun 5 saniyede ayrılacağı “suni içerik” sunmayacağız.

Durmadan “boş” içerik girmek yerine; kaliteli, okunur ve gerektiğinde hızlı bilgi alınabilir sayfalar hazırlayacağız. Ve göreceksiniz ki; her girilen haber ve köşe yazısının ortalama okunma sürelerini belirtiyor olacağız.

Yani, site verilerimizin “Ort. Kullanıcı Ziyaret süresi” analiziyle ilgileneceğiz.

Tabii ki reklam olacak sayfalarımızda… Fakat haber için reklam olacak; reklam için haber değil! Ve asla “sansasyonel taciz” yapmayacağız.

Hüseyin ŞENSU

A gerçekler padişahı, benim gibi bir münâfık gördün mü sen? / Dirilerinle diriyim, ölülerinle ölüyüm ben.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Görüş

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top