23 Haziran tekrar seçim iki ucu boklu değnektir! - Hüseyin ŞENSU
Bizimle etkileşime geçin

23 Haziran tekrar seçim iki ucu boklu değnektir!

Bu tekrar seçim iki ucu boklu değnektir!
pixabay.com - geralt

Görüş

23 Haziran tekrar seçim iki ucu boklu değnektir!

[Okuma Süresi: 3 dk] YSK İstanbul yerel seçimini iptal etti… O zaman bir dakika… Başka sorularım var!.. “Çalmışlar” demek bütün seçimleri şaibeli kılmaktır! 52 Milyon kişi kına yakabiliriz!

İki ucu boklu değnek… Yenilenen yerel seçim, eğer seçimlerde şaibe yapılabiliyorsa (ki en güvenli seçim 31 Mart seçimine kadar Türkiye’deydi) daha büyük bir sorunla kapımızda demektir. Ben, bugüne kadar hep güvenli bir seçim yapıldığına inandım. İtiraz sayımlarının bile anlamsız olduğunu düşündüm. Ve…

Seçim süreci nasıl yürüyor…

Ki, kanmış veya kandırılmışaldatılmış olduğumu düşüneyim? Kanmak yahut kandırılmak… İlginç?

Ama sorun şu ki; bu kanış yahut kandırılış, bana, başka şaibeler de olabileceğini düşündürmüşse, o zaman bir dakika… Başka sorularım var! Hemen! Anlayamadığım çok ilginç detayları belki anlayabilmek için öncelikle adım adım oy verme sürecine bakalım;

  1. OY KULLANABİLMENİZ İÇİN devasa bir nüfus kayıt sistemi var. Hangi sandığa gideceğinizi söyleyen, sandık görevlilerini onaylayan, adayların “adaylık hakkını” onaylayan bir YSK var… Yüksek Seçim Kurumu. Tüm bu kayıt sisteminin yönetilmesi ışığında, Gidip oyunuzu kullandınız. Yani bir kutunun içerisine tek zarfa koyduğunuz seçim pusulası girdi, 3 tane… Oyunuzu seçim sandığı içine atarken sizi gözlemeyen parti temsilcileri ve sandık görevlileri var.
  2. OY VERME SÜRESİ DOLDU ve oy verdiğiniz odanın kapısı kapatıldı… Sandık açıldı ve sayılmaya başlandı. Sayım şöyle oluyor; bir zarf açılıp, pusulalar çıkarılınca yüksek sesle “Falanca Parti yahut kişi” denilip gösteriliyor. Bütün görevliler pusulaya bakıp, varsa bir itirazı bildiriyor. İtirazı kabul görmezse sandık başkanı kararı uygulanıyor ama itirazı olan görevli “şerh” düşebiliyor. Herkes sayım çizelgesinde oy alan parti veya kişiye oyu ekliyor. Sayılan pusulalar çuvala konuyor.
  3. SEÇİM SANDIĞI İÇİNDEKİ ZARFLAR BİTİNCE, sayım çizelgeleri karşılaştırılıyor ve tüm görevlilerin katılımıyla bir sadık tutanağı oluşturulup imzalanıyor. Tutanağın bir kopyası tüm parti görevlilerine veriliyor.

Tüm sandık görevlilerinin onayladığı tutanakla birlikte, bütün pusulaların bulunduğu oy çuvalı mühürlenip YSK’ya, yetkili sandık görevlisince teslim ediliyor. YSK, tüm bu tutanakları alıp birleştirme tutanakları ile topluyor.

İşte! toplam sonuçlara göre “kazanan” böyle belirleniyor. Tüm oy verme ve sayım süreci bu!

Bir vatandaş olarak soruyorum!

Açıkça soruyorum. Bu adamlar, bu sürecin neresinde çaldı? Ve önceki seçimlerde, bu sürecin güvenliği olduğu (ki görünen o: doğru) ve bu şekliyle yapılan itirazların reddedildiğini biliyoruz. Şimdi, kaos başlıyor: YSK İstanbul yerel seçimini iptal etti. Sebep?


“Sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması.”


Ey YSK! bu görevlileri sen onaylamadın mı? Sende, oy kullanıp / kullanamayacağını belirleyebildiğin, milyonlarca Türkiye vatandaşının kaydı var… “Kamu görevlisi olmayan” kaç bin kişiyi bulamadın? Bu kadar zor yani.  

Adamlar sağlam çalmış, diyor…

İstanbul Yerel Seçim sonucuna dair Binali Yıldırım: Hırsızlığı tespit ettik, sağlam çalmışlar. / Fotoğraf: sabah.com.tr
İstanbul yerel seçim sonucuna dair Binali Yıldırım: Hırsızlığı tespit ettik, sağlam çalmışlar. / Fotoğraf: sabah.com.tr

Bu söylem bir kampanyaya dönüşürken; gerekçe üretmeye çalışırcasına gürültüyle – patırtıyla yuvarlanıyor… Ciddiyetsiz, basit ve “yıllardır uygulanan seçim sisteminin yapısını inkâr edercesine” mantık dışı.


Tiyatro tabiriyle; “…mış” gibi.


Peki, tam olarak, hangi adımda çaldılar?

YSK’nın internet sitesinde yayınladığı, bugüne kadar yapılan seçimlerin sandık tutanakları bu adreste.

Her partinin sandık görevlisi, her merak eden vatandaş gibi yayınlanan sandık tutanağını görebilir ve elindeki tutanakla karşılaştırıp kontrol edebilir! Geri zekâlı değilse, çok basit!

Bu “çalanlar” kimlerse?

Hepsine verilen oyların çıktığı aynı zarftan;

  • Muhtar pusulalarını değiştirmedi,
  • İlçe başkanlığı oylarını çalmadı,
  • İstabul İl Genel Meclis oylarını çalmadı

Sadece; İstanbul Belediye Başkanlığı oylarını çaldı!


Fanteziye bak ki; İstanbul başkanı CHP’den Ekrem İmamoğlu olsun ama AKP, çalışmasına İl Genel Meclisi gücüyle taş koyabilsin. Bu senaryoda çalan “CHP” olamaz her halde, değil mi? Ya bir geri zekâlı ya da “FETÖ!” olabilir sanırım.

Tekrar sayım da şaibedir…

Mızıkçılıktır. Terbiyesizliktir. Hangi parti talep ederse etsin. Bu sistemde oy çalınabilmişse (ki nasıl oluyor anlayamıyorum?) bütün seçimler şaibelidir.

“Yanlış saymışlar!” demek başka bir aptallık iddiasıdır; “Çalmışlar” demek bütün seçimleri şaibeli kılmaktır!

Anlıyor musunuz?

Resmi ağzıyla “usulsüz”; kampanya ağzıyla “oy çalınan” İstanbul yerel seçimi tekrarında AK Parti kazanırsa ayrı, kaybederse ayrı mevzu! Anlıyor musunuz?

Benim nazarımda, artık mesele tamamen şu: “Rantiye dünyasında soytarılar sevişiyor!” Biz çimenler de heyecan yapıyoruz.

Yani, kıssadan hisse artık her seçim şaibelidir! Hepimize hayırlı, uğurlu olsun… 52 Milyon kişi kına yakabiliriz!


Bu içeriğe; aksi yönde görüş belirtmek yahut daha da derinleştirmek için “özgürce” cevap verme hakkınız var! – Tıklayın!

Hüseyin ŞENSU

A gerçekler padişahı, benim gibi bir münâfık gördün mü sen? / Dirilerinle diriyim, ölülerinle ölüyüm ben.

1 Yorum

1 Comment

  1. Pingback: 23 Haziran seçim sonucu "CHP'ye kapak" oldu! - Hüseyin ŞENSU

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Görüş

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top