15 Temmuz; darbenin aydınlatılması! - Ercan AYİN
Bizimle etkileşime geçin

15 Temmuz; darbenin aydınlatılması!

15 Temmuz; darbenin aydınlatılması!

Görüş

15 Temmuz; darbenin aydınlatılması!

[Okuma Süresi: 2 dk] …millet aklı bu tarz haksızlıkları devletin menfaatiyle değil, kayırılan kişilerin parasal ve sınıfsal güçleriyle orantılı olduğunu görmektedir.

15 Temmuz darbe girişiminin 3.yılını da geride bıraktık. Bu sürenin dolmasına yakın, darbeye katılanların bir kısmı ağır cezalar aldılar. Ancak bu cezaların toplum nezdindeki kabul yeterliliğinin tam olduğunu düşünmeyenlerdenim açıkçası.

Bunun başlıca nedeni bu girişim mensuplarının tam anlamıyla ortaya çıkarılmadığı/çıkarılamadığı gibi darbe sonrası toplumda bir huzur ve birleştirici havanın oluşturulamamasıdır.

Toplum bir yandan darbe teşebbüsünde bulunan Fetö’ye kızgın iken, bir yandan da suçlular arasında bir seçicilik olduğunun farkında. Özellikle Cumhurbaşkanımızın da “tabanı ibadet” tanımlamasına giren binlerce kişi ya da kan bağı olanlar hapis veya işten çıkarılırken, örgütte etkili kişiler ya kaçmış ya da bir şekilde suçsuz ilan edilmişlerdir.

Sade bir vatandaş, sadece örgüte ufak bir bağış yapmış kardeşi sebep gösterilip KHK ile işinden olurken, darbenin en üst noktasında görev alan kişilerin (ki şu an hapisteler) kardeşleri çok önemli mevkilerde göreve getirilmişlerdir.

Asıl önemli nokta ise bu uygulamaya itiraz eden topluma hiç bir şekilde açıklama yapılmamıştır.

Belki bu, bazılarınca “Devlet Aklı” gizemiyle açıklansa da bu aklın neden hep hu tarz paradokslarla çalıştığını açıklamamaktadırlar. Zira millet aklı bu tarz haksızlıkları devletin menfaatiyle değil, kayırılan kişilerin parasal ve sınıfsal güçleriyle orantılı olduğunu görmektedir.

Bu nokta maalesef şahsımı başka endişelere sevk etmektedir. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış darbeler, yapanların yanına kâr kaldığı gibi bazı darbeciler kahraman dahi ilan edilmişlerdir.

Bu konuda, (80 darbesi konusunda) AKP iktidarından ümitli iken sembolik cezalandırmalar, yaş hadleri gibi uygulamalar bu umudu boşa çıkarmıştır.

15 Temmuz sonrası…

3 yıllık süreç içerisinde her kesimden insan suçlanırken, siyasilerden kimsenin sorgulanmaması büyük bir muammadır.

Yani darbe başarılı olsaydı yeni iktidarın üyeleri kim olacaktı? 3 yılda bunu ortaya çıkarmamak zor olmamalı, diye düşünenlerdenim.

Çok sık darbe olan ülkelerde,

bir önceki darbenin hesabı sorulmadığı için demokrasi (varsa) hep tehlike altında olmuştur. Ülkemiz için de bu durum 10 yıllık periyodlarla kendini göstermiştir.

Şayet bu kısır döngünün kırılmasını istiyorsak, darbenin aydınlatılıp, tüm suçluların cezalandırılmasını, toplumun tüm kesimleri olarak istemeli ve sağlamalıyız.

Ercan AYİN

1973 yılında Elazığ- Karakoçan'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini İstanbul'da tamamladı. 1991-1994 yılları arasında İstanbul Üniv. Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünde eğitim gördükten sonra 1994-1998 yıllarında Dumlupınar Üniv. Bilecik İ.İ.B.F İktisat bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre öğretmenlik ve ardından 13 yıl özel bir şirkette Finans Yöneticiliği görevinde bulundu. Bu süre zarfında birçok site için yazdığı makalelerin yanı sıra, "dbyhaber.com" internet gazetesini yayınladı. Yurt dışında ekonomi ve medya eğitimlerine katılan Ayin, Almanca yayın yapan bir gazetede yazarlık yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Hemen bir yorum yapın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Biraz daha Görüş

Hızlı Dolaşım (!)

Reklam Alanı Kadraj Akademi Youtube kanalı
To Top